Czym jest zdrowy styl życia?

Czym jest zdrowy styl życia? Słyszeliśmy to już wiele razy, ale czy naprawdę wiemy, co oznacza zdrowy styl życia?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zdrowie jako „stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby lub kalectwa”, co oznacza, że pojęcie to wykracza poza istnienie lub brak chorób.

W związku z tym, nie tylko o zdrowym stylu życia, musimy mówić o zdrowym stylu życia, który obejmuje jedzenie, ćwiczenia fizyczne, profilaktykę zdrowotną, pracę, relacje ze środowiskiem i aktywność społeczną.

Czym jest zdrowy styl życia? Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

Zdrowego stylu życia nie osiąga się z dnia na dzień, ale musimy być konsekwentni. Musisz postępować zgodnie z dobrym planem opartym na zdrowych nawykach. Dzięki temu nasze ciała i umysły wejdą w rytm, który ostatecznie stanie się drugą naturą. Ludzie często mają rutyny, które są tylko trochę zdrowe lub wcale nie są zdrowe. Może tak właśnie jest, ponieważ jest to łatwiejsze i wygodniejsze niż robienie tego poprawnie (a przynajmniej takie jest powszechne przekonanie).

Ze względu na wielką dezinformację, że „Dr. Google” zapewnia, że może być trudno określić, jakie są najlepsze sposoby tworzenia zdrowego stylu życia. Na tym blogu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby jak najszybciej przejść do znacznie zdrowszego stylu życia. jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, trafiłeś we właściwe miejsce!

 

czym jest zdrowy styl życia_ czym jest zdrowy styl życia

Jakie są składniki zdrowego stylu życia?

Zdrowy tryb życia składa się z wielu elementów takich jak: zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna i inne nawyki, które wymieniamy poniżej.  Ze wspomnianej wcześniej perspektywy można stwierdzić, że niektóre nawyki niezbędne do prowadzenia zdrowego stylu życia to:

Ćwiczenia fizyczne

Ogólnie zaleca się co najmniej 30 minut ćwiczeń dziennie. Wystarczy chodzić w szybkim tempie – o ile przyspiesza tętno! Pozwala to nie tylko spalić nadmiar kalorii oraz wzmocnić mięśnie i kości, ale także pomaga kontrolować ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Ponadto przyczynia się to do zmniejszenia poziomu stresu i pomaga lepiej spać. Pomaga również osiągnąć stan odprężenia, uniknąć zmian nastroju, poprawić samoocenę i osiągnąć stan osobistej satysfakcji. Może to być również dobry sposób na rozwijanie zdrowej aktywności społecznej, gdy ćwiczenie to jest wykonywane z innymi.

Zbilansowana dieta

Zdrową dietę osiąga się poprzez włączenie wszystkich produktów spożywczych, które pojawiają się w MyPlate (która zastąpił klasyczną piramidę żywieniową w 2011 roku), ale we właściwych proporcjach i we właściwej ilości. Głównym celem powinno być utrzymanie potrzeb żywieniowych organizmu i dostarczenie nam wystarczającej ilości energii na cały dzień.

Aktywność społeczna

Twoje życie towarzyskie jest w rzeczywistości fundamentalnym aspektem twojego zdrowia. Izolacja społeczna może prowadzić do stopniowego i nieodwracalnego pogorszenia zdolności fizycznych i umysłowych, w tym niepełnosprawności fizycznej i demencji.

Bycie szczęśliwym z innymi jest niezbędne dla Ciebie jako jednostki. Jeśli jesteś w związku, możesz sprawdzić na naszym blogu, co sprawia, że związek jest dobry, ale najpierw upewnij się, że jesteś z siebie zadowolony. Te wskazówki dotyczące samoopieki mogą pomóc Ci osiągnąć Twoje cele.

Równowaga psychiczna

Odnosi się to nie tylko do istnienia chorób psychicznych, ale do stanu emocjonalnego i psychicznego dobrostanu. Dobre zdrowie psychiczne jest niezbędne do utrzymania i rozwoju zdolności poznawczych, relacji społecznych oraz radzenia sobie z osobistymi i zawodowymi wyzwaniami codziennego życia. Stres, zmęczenie i niepokój to między innymi niektóre oznaki wskazujące, że Twój stan psychiczny nie jest w pełni zdrowy.

Ciesz się wolnym czasem

Będziesz zaskoczony wiedząc, ilu ludzi żyje, aby pracować zamiast pracować, aby żyć – a może nie – może jesteś jednym z nich! Dlatego ciesz się wolnym czasem i wykorzystuj go w sposób efektywny i przyjemny.

Jeśli lubisz słuchać podcastów, wybraliśmy jedne z najlepszych podcastów, których możesz słuchać w 2019 roku. Jeśli wolisz dobrą lekturę, możesz sprawdzić naszą listę rekomendacji dotyczących najlepszych książek o zdrowiu dla kobiet.

Ćwicz umysł

Nie tylko Twoje ciało potrzebuje ćwiczeń! Ćwiczenie umysłu pomoże utrzymać go w dobrym stanie i uniknąć pogorszenia funkcji poznawczych i pojawienia się demencji.

Staraj się regularnie trenować swój mózg za pomocą ćwiczeń, które poprawiają pamięć, uwagę, zdolność koncentracji i uczenia się nowych tematów. Pomoże to uniknąć lub przynajmniej opóźnić te problemy.

Ciesz się zdrowym seksem

Świetna wiadomość – seks to nie tylko zabawa, ale także zdrowie! Jest świetny dla zdrowia układu krążenia i relaksuje nasze umysły. Jednak, aby uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak rzeżączka i kiła, zawsze powinieneś uprawiać bezpieczny seks, używając prezerwatyw, jeśli uprawiasz seks z wieloma partnerami partnera z historią chorób przenoszonych drogą płciową.

Uzyskaj dobrej jakości sen

Trzeba dobrze spać i przez odpowiednią ilość godzin – co najmniej 8 godzin na dobę. Pomoże Ci to odpocząć i nabrać energii na kolejny dzień. Bezsenność jest przyczyną wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca oraz chorób psychicznych, metabolicznych i endokrynologicznych, więc spróbuj wyłączyć się przed pójściem spać.

czym jest zdrowy styl życia_ czym jest zdrowy styl życia

Jakie negatywne style życia wpływają na zdrowie i jakość życia?

Nie trzymanie się wszystkich powyższych rzeczy z pewnością będzie miało na ciebie negatywny wpływ. Jednym z kluczowych obszarów niezdrowego stylu życia jest dokonywanie wyborów związanych z produktami toksycznymi.

Toksyczne nawyki i produkty

Tytoń, alkohol i narkotyki mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Do niedawna panowało powszechne przekonanie, że jeden codzienny łyk wina lub piwa jest całkowicie w porządku, ale nowe badania wykazały, że nawet to może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Istnieje wiele produktów, na które narażenie, okazjonalne lub ciągłe, może spowodować poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Zanieczyszczenie środowiska w miastach jest uważane za jeden z najważniejszych czynników ryzyka dla zdrowia.

Korzyści ze zdrowego stylu życia

Korzyści płynące ze zdrowego trybu życia są prawie nieograniczone. Posiadanie zdrowych nawyków i rutyny pozwoli nam pozostać aktywnym i osiągnąć nasze cele. Dzięki temu nasza wewnętrzna satysfakcja wzrośnie i pozostanie na najwyższym poziomie.

Nie wolno nam zapominać, że jeśli nie jesteśmy zdrowi, nasze szanse na wykonywanie czynności, które nam się podobają, są drastycznie zmniejszone.

Dzięki zdrowym nawykom zobaczymy tylko korzyści, zarówno dla siebie, jak i dla otaczającego nas społeczeństwa. Jeśli będziecie przestrzegać zasady zdrowego stylu życia długo będzie długo cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Korzyści z prowadzenia zdrowego trybu życia dla siebie

  • Ogólnie poczujesz się lepiej! Twoje ciało i umysł będą miały więcej wolności i będziesz mógł robić rzeczy, których wcześniej nie mogłeś.
  • Twoje zmęczenie zostanie zmniejszone podczas wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ponieważ zyskasz siłę.
  • Kiedy czujesz się dobrze ze sobą, wyrażasz to na zewnątrz, a ci bliscy też to odczują. W tym sensie twoje relacje społeczne ulegną poprawie.
  • Wypoczniesz odpowiednio, co każdego ranka doda Ci energii.
  • Dzięki posiadanej równowadze psychicznej będziesz podejmować trafne decyzje.
  • Ta równowaga psychiczna pomoże ci uniknąć popadania w spożycie substancji toksycznych.
  • Będziesz aktywny, minimalizując ryzyko kontuzji.
  • Będziesz mieć zróżnicowaną i zbilansowaną dietę, która sprawi, że twoje ciało i umysł pozostaną silne i zdrowe.

 

Polecamy również artykuł:  Co robić w Warszawie podczas krótkiego pobytu?