Niedroga europejska stolica z ogromnym wachlarzem rzeczy do zrobienia i bezpośrednimi lotami do większości europejskich miast brzmi jak wymarzony city break, prawda?
Dorastając w Warszawie, byłem przekonany, że moje rodzinne miasto nie jest pożądanym kierunkiem turystycznym. Większość ludzi, których poznałem za granicą, była tylko w Krakowie, a nieliczni, którzy odwiedzali Warszawę, zwykle przyjeżdżali w interesach.
Ale po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii na studia, teraz mam inne spojrzenie na sprawy. Kilku znajomych odwiedziło mnie na przestrzeni lat i wszyscy absolutnie to uwielbiali. Powoli zdałem sobie sprawę, że Warszawa to naprawdę świetny kierunek.
Dla tych, którzy chcą dać Warszawie szansę, poniżej znajduje się plan dwudniowej wycieczki po mieście, wraz z najważniejszymi punktami zwiedzania i ulubionymi atrakcjami mieszkańców. Planując wizytę w stolicy Polski polecam również zajrzeć na portal miejski Warszawa info aby zobaczyć co aktualnie dzieje się w Warszawie. Na Warszawa Info znajdziecie zawsze aktualne atrakcje i wydarzenia Warszawa dostępne dla osób w każdym wieku. Sam osobiście kiedy brakuje mi pomysłów zaglądam właśnie na ten portal.
Noclegi w Warszawie są dość przystępne jak na europejskie standardy, więc będziesz rozpieszczany wyborem!
Co robić w Warszawie podczas krótkiego pobytu?
Dzień pierwszy w Warszawie
Poranek
Zacznij od poznania podstawowych faktów historycznych dotyczących Warszawy w Muzeum Powstania Warszawskiego (otwarte codziennie z wyjątkiem wtorków).
Wystawa poświęcona jest nie tylko walkom i życiu codziennemu w czasie powstania 1944 roku, ale także powojennym losom Polski i rządom reżimu komunistycznego. Podczas wizyty koniecznie obejrzyj Miasto Ruin – niesamowitą animację 3D miasta po bombardowaniu.
Jeśli wolisz bardziej beztroskie muzeum, udaj się do Muzeum Fryderyka Chopina (otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków) i poznaj najsłynniejszego polskiego kompozytora muzyki klasycznej.
Popołudnie
Po południu udaj się do historycznej części miasta.
Zacznij od ronda de Gaulle’a i spokojnie przespaceruj się ulicami Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Miniesz takie zabytki jak Uniwersytet Warszawski czy Pałac Prezydencki.
Na końcu Krakowskiego Przedmieścia dotrzesz do najstarszej części miasta, warszawskiej Starówki. Koniecznie znajdź uroczy mały Rynek Starego Miasta z jego kultowymi kolorowymi budynkami. Będąc na Starym Mieście warto zwiedzić Zamek Królewski w Warszawie, który został odbudowany po całkowitym zniszczeniu podczas II wojny światowej.
Wieczór
Jeśli chcesz spróbować tradycyjnej polskiej kuchni (a powinieneś!), polecam Zapiecek. Tak, wygląda dość turystycznie z wystrojem wiejskiej rezydencji, ale ich pierogi (polskie pierogi) są jednymi z najlepszych, jakie można znaleźć!
Jeśli odwiedzasz Warszawę latem, koniecznie zobacz pokaz fontann na Nowym Mieście (piątki i soboty).
Od jesieni do wiosny polecam Teatr Wielki w Warszawie – Operę Narodową na światowej klasy opery i balety w rozsądnych cenach (ale należy rezerwować z wyprzedzeniem, bo spektakle są bardzo poszukiwane).
Dzień drugi w Warszawie
Poranek
Zacznij dzień powoli od spaceru po Łazienkach, największym parku w Warszawie.
Ten kompleks parkowo-pałacowy pochodzi z XVII wieku i oferuje oszałamiającą architekturę, taką jak bajkowy Pałac na Wyspie. Łazienki są również domem dla wiewiórki, więc przynieś orzechy i nasiona, jeśli chcesz je nakarmić.
Na lunch warto zajrzeć do nowo otwartego ekskluzywnego food courtu Hala Koszyki lub Krowarzywa na wegańskie burgery z sezonowymi składnikami. Najbardziej klasycznym daniem obiadowym jest kotlet schabowy z dodatkiem tłuczonych ziemniaków i surówek.
Jeśli nadal nie zaspokoiłeś ochoty na polską kuchnię, możesz zdecydować się na iście staroświeckie doświadczenie pójścia do baru mlecznego (najbliżej Łazienek jest Bar Prasowy). Bary mleczne to tanie kawiarnie serwujące domowe jedzenie.
Popołudnie
Po południu wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (czynne codziennie oprócz wtorków). Otwarte w 2013 roku, to bardzo wciągające muzeum, które w szerokim zakresie wykorzystuje multimedialne opowieści, aby zabrać Cię w podróż przez 1000 lat historii polskich Żydów.
Na wzmiankę zasługuje nawet sam budynek, który zdobył wiele nagród architektonicznych. Pamiętaj, że to muzeum jest bardzo popularne, dlatego zaleca się kupowanie biletów z wyprzedzeniem.
Alternatywnie, spędź relaksujące popołudnie nad rzeką na Bulwarach Wiślanych. Możesz zrobić krótki objazd do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, która ma wspaniały ogród na dachu z widokiem na Wisłę.
Atrakcje w Warszawie nocą
Wreszcie, żadna wycieczka do Warszawy nie jest kompletna bez odwiedzenia najbardziej kultowego zabytku miasta, Pałacu Kultury i Nauki.
Mieszkańcy Warszawy albo ją kochają, albo nienawidzą, ale mało kto jest wobec niej obojętny. Wybudowany w 1955 roku Pałac był darem Związku Radzieckiego, zbudowanym w stylu moskiewskich Siedmiu Sióstr. Dziś mieści kilka teatrów, muzeów, urzędów, kino, a nawet basen.
Jest wiele sposobów na podziwianie tego wyjątkowego budynku, ale moją ulubioną rzeczą jest wejście na taras widokowy na 30. piętrze, aby podziwiać piękną panoramę zachodu słońca w Warszawie.
Polecamy również artykuł: Czym jest zdrowy styl życia?
Może Cię zainteresować:
? jak zrobić screena na laptopie
? karta wirtualna
? jak zarabiać na bukmacherce