wtorek, 17 grudnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POPULARNE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
wydarzenia warszawawydarzenia warszawa
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jakie formy inwestycji warto rozważyć w długoterminowej perspektywie?

Informacja reklamowa Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Długi horyzont inwestycyjny jest z reguły najbardziej korzystny dla naszych inwestycji, ale wymaga szczególnej ostrożności i zapobiegliwości. Jednym ze sposobów na inwestowanie pieniędzy w długoterminowej perspektywie są obligacje skarbowe.

Obligacje skarbowe to po prostu dług zaciągany u obywateli przez państwo. Ich oprocentowanie jest oczywiście zróżnicowane, ale z reguły wyższe niż inflacja, a ich wielką zaletą – zwłaszcza dla osób inwestujących w długim terminie – jest bezpieczeństwo. Wypadki, w których państwa nie spłaciły zaciągniętej u obywateli pożyczki wprawdzie w historii już się zdarzały, ale były to absolutne wyjątki.

Bez utraty odsetek

Obligacje skarbowe mają jeszcze jedną zaletę, którą należy poważnie brać pod uwagę inwestując w wieloletnim horyzoncie czasowym. Jeśli decydujemy się na odkładanie naszych oszczędności w banku, na lokacie, to musimy się liczyć z tym, że dostęp do tych pieniędzy jest wprawdzie nieograniczony, ale odsetki otrzymamy tylko wówczas, gdy wypłacimy pieniądze po okresie zapadalności, czyli w dniu zakończenia trwania lokaty. Jeśli więc mamy lokatę pięcioletnią, a sytuacja zmusi nas do wypłacenia pieniędzy na przykład po czterech latach, to niestety odzyskujemy wyłącznie kapitał. Cały nasz potencjalny zarobek znika. Realnie, ze względu na inflację, wartość naszych oszczędności jest w tym momencie niższa.

W wypadku obligacji tak nie jest. Nawet jeśli w naszym portfelu są „dziesięciolatki”, czyli papiery dłużne na dziesięć lat, a my zmuszeni jesteśmy po nie sięgnąć po dziewięciu latach, to zostanie nam wypłacony i kapitał, i zarobione w tych latach odsetki.

Własny portfel z ograniczonym ryzykiem

Decydując się na inwestowanie w obligacje skarbowe możemy zrobić to samodzielnie, ale również poprzez fundusze obligacyjne. Jeśli mamy pewne doświadczenie na rynku kapitałowym, to samodzielny zakup obligacji nie musi być złym rozwiązaniem, choć z reguły fundusze obligacyjne wypracowują wyższą stopę zwrotu. Różnica nie jest może fundamentalna, ale jednak – zwłaszcza w wypadku długoterminowego inwestowania – może być znacząca.

Podsumowując. Jeśli inwestujemy na długi okres – na przykład oszczędzamy na emeryturę – powinniśmy zbudować sobie własny portfel inwestycyjny, którego obligacje (lub fundusze obligacyjne) muszą być znaczącą częścią. Obok tego w portfelu może się znaleźć także dobry fundusz akcyjny, który charakteryzuje mniejsze ryzyko, czyli inwestuje on na szerokim, międzynarodowym rynku i kupuje akcje rynkowych liderów o mocnej pozycji w branżach, gdzie tzw. próg wejścia – możliwość pojawienia się konkurencji – jest wysoki. Tego rodzaju fundusze nie wypracowują z reguły bardzo wysokiej stopy zwrotu (zysku), ale mają opinię bezpieczniejszych.

Taki rodzaj portfela to szansa, że nasze oszczędności będą rosły stabilnie i pozwolą nam po latach cieszyć się sporym zyskiem.

Zastrzeżenia prawne

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. 

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Popularne artykuły