czwartek, 25 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POPULARNE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jak zablokować kartę tymczasowo w aplikacji mobilnej?

Zdarzają się sytuacje, w których najlepszą metodą na ochronę pieniędzy znajdujących się na koncie jest zablokowanie karty płatniczej. W odróżnieniu od zastrzeżenia karty jej blokada to operacja tymczasowa i odwracalna, a można ją wykonać np. za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku. Sprawdzamy, jak to zrobić krok po kroku.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym różni się zablokowanie karty od jej zastrzeżenia,
  • kiedy sprawdzi się czasowa blokada karty,
  • jak zablokować kartę tymczasowo przez aplikacje mobilne kilku największych banków.

Zablokowanie a zastrzeżenie karty – różnice

Na początek warto przypomnieć sobie, czym różni się blokada karty od jej zastrzeżenia. Otóż zastrzeżenie karty to jej trwała i nieodwracalna dezaktywacja – po wykonaniu takiej operacji karty już nigdy nie będzie można użyć, a wypłacanie pieniędzy z bankomatu czy płatności w sklepie będą trwale niedostępne. Zastrzeżenie karty jest kluczowym sposobem ochrony pieniędzy, kiedy masz pewność, że ją zgubiłeś lub została skradziona. Kartę można zastrzec np. w placówce banku, przez bankowość internetową albo całodobowy system Zastrzegam.pl dostępny pod numerem telefonu (+48) 828 828 828 i prowadzony przez Związek Banków Polskich.

Z kolei zablokowanie karty to operacja czasowa i odwracalna. Oznacza to, że po wycofaniu blokady karta znów staje się w pełni funkcjonalna – za jej pomocą można płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także wpłacać i wypłacać gotówkę.

Czasowa blokada karty – kiedy jest zalecana?

Jest sporo sytuacji, w których czasowa blokada karty może okazać się przydatnym rozwiązaniem. Jeśli masz pewność, że karta nie została skradziona lub zgubiona, a np. zostawiłeś ją w biurku w pracy albo razem z całym portfelem u dobrych znajomych, zamiast od razu ją zastrzegać można czasowo ją zablokować i dzięki temu mieć pewność, że zanim do nas wróci, nie zostanie użyta w nieuprawniony sposób.

Blokada karty pozwala zabezpieczyć pieniądze np. kiedy idziesz na basen albo siłownię i zostawiasz kartę w szatni, gdy przebywasz w hotelu, w którym nie ma sejfu albo w trakcie wykonywania zabiegów i badań lekarskich, kiedy rzeczy zostawia się w poczekalni lub depozycie. We wszystkich tych sytuacjach jest to szybka i wygodna metoda czasowej ochrony środków finansowych.

Czasowa blokada karty w aplikacji mobilnej – jak to zrobić?

Jak zablokować kartę tymczasowo? Można to zrobić na takie same sposoby, jak zastrzeganie kart – czyli bezpośrednio w placówce banku, przez infolinię, bankowość elektroniczną lub aplikację mobilną.

Sprawdziliśmy, jak wykonać czasową blokadę karty w aplikacji mobilnej kilku największych polskich banków.

  • PKO BP

Po zalogowaniu się do aplikacji IKO należy wejść w zakładkę „Moje produkty”, a następnie w „Karty” i wybrać kartę, którą chce się zablokować. Po wejściu w menu kontekstowe (ikonka trzech kropek) należy kliknąć „Czasowo zablokuj kartę” i zatwierdzić blokadę. Przy karcie pojawi się napis „Czasowo zablokowana”.

  • Alior Bank

Po zalogowaniu się do aplikacji Alior Mobile należy wejść w zakładkę „Szczegóły rachunku”, a następnie w „Karty” i wybrać kartę, którą chce się zablokować. Następnie trzeba rozwinąć menu kontekstowe (trzy kropki) i wybrać button „Zablokuj kartę” – operację potwierdza się poprzez wpisanie PIN-u mobilnego.

  • mBank

Pierwszym krokiem jest oczywiście zalogowanie się do aplikacji mBanku. Następnie należy wybrać opcję „Produkty” i „Karty”, a później kliknąć kartę, którą chce się zablokować. Kolejny krok to wybranie buttonu „Blokada karty” i na koniec – „Tymczasowa blokada karty”. Operację trzeba zatwierdzić.

  • Pekao SA

Tak jak w innych przypadkach najpierw trzeba zalogować się w aplikacji PeoPay na telefonie. Następnie należy wejść do zakładki „Produkty” i wybrać kartę, która ma zostać zablokowana – później już wystarczy kliknąć przycisk „Zablokuj” i zatwierdzić operację standardową metodą autoryzacji.

  • BNP Paribas

Czasowa blokada karty możliwa jest także w aplikacji mobilnej GOmobile banku BNP Paribas. Po zalogowaniu należy wybrać zakładkę „Finanse”, następnie „Karty” i opcję „Blokuj kartę”. Operację trzeba autoryzować w standardowy sposób.

Jak widać, czasowa blokada karty w aplikacji mobilnej to wymagająca zaledwie kilku kliknięć metoda wygodnej ochrony pieniędzy dla użytkowników smartfonów. Warto z niej korzystać zawsze, gdy jest taka potrzeba.

Popularne artykuły